Działalność edukacyjno-wychowawcza
Jeśli masz od 15 do 18 lat, możesz łączyć naukę z pracą. Pozwoli Ci to na uzupełnienie wykształcenia i jednoczesne odbycie przygotowania zawodowego. Kształcenie ogólne możesz odbywać w formie szkolnej (szkoła podstawowa dla dorosłych w klasie VI, gimnazjum dla dorosłych, gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy, zasadnicza szkoła zawodowa) lub pozaszkolnej (rzemieślnicza nauka zawodu, kwalifikacyjny kurs zawodowy). Przygotowanie zawodowe, za które otrzymasz wynagrodzenie, odbywasz w warsztatach szkoleniowych OHP lub u pracodawcy i przedsiębiorcy zewnętrznego. Zostając uczestnikiem OHP, zaopiekuje się Tobą:
- wychowawca w szkole, w której odbywasz kształcenie ogólne;
- instruktor praktycznej nauki zawodu u pracodawcy, u którego odbywasz przygotowanie zawodowe;
- wychowawca OHP, który monitoruje przebieg Twojej edukacji oraz pomaga Ci ją zaplanować i zrealizować.
Dzięki tej wielostronnej opiece jesteś przygotowywany do otrzymania świadectwa ukończenia szkoły, przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, aktywnego funkcjonowania w życiu społecznym i na rynku pracy.
Możesz wybrać jeden, spośród czterech typów jednostek, który najbardziej odpowiada Twojej sytuacji i Twoim potrzebom socjalnym i edukacyjnym.
Wybierz:
- Hufiec Pracy – jeśli mieszkasz w pobliżu jego siedziby (gmina, dzielnica, etc.);
- Środowiskowy Hufiec Pracy – jeśli mieszkasz na terenie powiatu, w którym mieści się jego siedziba lub na terenie sąsiadujących powiatów;
- Ośrodek Szkolenia i Wychowania – jeśli mieszkasz w rejonie powiatu lub województwa;
- Centrum Kształcenia i Wychowania – jeśli mieszkasz w miejscu odległym od jego siedziby lub w innym województwie;
Niezależnie od tego, którą jednostkę opiekuńczo-wychowawczą wybierzesz, w każdej z nich, zarówno Ty jak i Twoja rodzina lub opiekunowie, otrzymacie pomoc w zakresie rozwiązywania problemów. Ponadto zostaną Wam zaoferowane różne formy udziału w kulturze oraz sporcie i rekreacji. Dzięki nim będziesz nabywać i/lub doskonalić swoje kompetencje, które rozwiną Twoją przedsiębiorczość i kreatywność.
Czytaj więcej o działalności edukacyjno-wychowawczej.Zawodowe szkolenia kursowe
Udział w nich pozwala na uzyskanie dodatkowych umiejętności lub zmianę dotychczasowych kwalifikacji. Są one przeznaczone zarówno dla uczestników OHP w jednostkach opiekuńczo-wychowawczych, jak i dla absolwentów OHP oraz młodzieży korzystającej z usług jednostek rynku pracy OHP.
Czytaj więcej o zawodowych szkoleniach kursowych.Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP
Co daje zdobywanie wykształcenia z OHP? Dzięki Hufcom, jeśli masz od 15 do 18 lat, możesz łączyć naukę z pracą. Pozwoli Ci to na dokończenie szkoły podstawowej lub gimnazjum, zdobycie fachu (kwalifikacje na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej) i jednoczesne utrzymanie się.
Czytaj więcej o zdobywaniu wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP.Szkolenia zawodowe
Dzięki bezpłatnym szkoleniom uzupełnisz swoje wykształcenie i zdobędziesz nowe umiejętności. Wzięcie udziału w szkoleniu pozwoli Ci zmienić kwalifikacje i podniesie Twoją atrakcyjność na rynku pracy.
Czytaj więcej o szkoleniach zawodowych.Młodzieżowe Biura Pracy (MBP)
Jeśli szukasz pracy i masz ukończone minimum 15 lat, zgłoś się do Młodzieżowego Biura Pracy OHP. Pośrednik pracy pomoże Ci wybrać odpowiednią ofertę pracy. Skorzystaj z atrakcyjnych ofert pracy, weź udział w targach i giełdach pracy organizowanych przez OHP.
Czytaj więcej o Młodzieżowych Biurach Pracy (MBP).Mobilne Centra Informacji Zawodowej (MCIZ)
Masz problem z dotarciem do doradcy zawodowego lub pośrednika pracy? Dzięki mobilnej działalności MCIZ my przyjedziemy do Ciebie! Możemy zorganizować w Twojej miejscowości bezpłatne spotkania informacyjne, warsztaty oraz konsultacje z doradcą zawodowym.
Czytaj więcej o Mobilnych Centrach Informacji Zawodowej (MCIZ).Młodzieżowe Centra Kariery (MCK)
Chcesz określić swoje miejsce na rynku pracy, wybrać zawód lub dalszą drogę kształcenia oraz wziąć udział w szkoleniu i uzyskać zatrudnienie? Przyjdź do specjalistów w MCK. Szukając pomysłu na siebie, warto skonsultować się z fachowcami. W MCK weźmiesz udział w ciekawych warsztatach i zajęciach, możesz skorzystać z indywidualnych porad zawodowych, testów zawodoznawczych, iść na szkolenie zawodowe oraz możesz otrzymać ofertę pracy.
Czytaj więcej o Młodzieżowych Centrach Kariery (MCK).Punkty Pośrednictwa Pracy (PPP)
Nie możesz znaleźć pracy? Szukasz pracy wakacyjnej lub dodatkowej? Przyjdź do pośrednika pracy w PPP, który pomoże Ci znaleźć ofertę adekwatną do twoich możliwości i oczekiwań. Zapraszamy również na organizowane przez PPP targi i giełdy pracy.
Czytaj więcej o Punktach Pośrednictwa Pracy (PPP).Ośrodki Szkolenia Zawodowego (OSZ)
Chcesz zdobyć kwalifikacje zawodowe? Weź udział bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez OSZ. Zdobyte kwalifikacje zwiększą Twoje szanse na znalezienie pracy.
Czytaj więcej o Ośrodkach Szkolenia Zawodowego (OSZ).Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług oferowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy, przejdź do strony OHP.